Oversigtsplan over Danmarkslunden Aarhus

Træerne i Danmarkslunden Aarhus er plantet i perioden 1998 og frem. Plantningen sker forår og efterår, og der er stadig plads til flere træer.

Hvert enkelt træ, som er plantet i Danmarkslunden Aarhus, er blevet forsynet med et nummer, der er gravet i jorden ved roden af træet. Dette nummer refererer til den eller de personer, virksomhed eller andet, som træet er knyttet til.

Danmarkslunden Aarhus er på oversigtsplanen inddelt i 4 områder: A-D.
Herunder kan ses en liste for hvert område over de forskellige personer, familier, virksomheder m.v., som i dag har et træ i Danmarkslunden Aarhus. På oversigtsplanen kan man ved hjælp af træets nummer se, hvor i det aktuelle område træet er plantet.

Danmarkslunden Oversigtskort Maj 2019

Navneliste opdelt i områder

OMRÅDE A

A 0 – Orla Hyllestad
A 1 – Thorkild Simonsen
A 2 – Valdemar Døssing
A 3 – Vilmer Pettersson
A 5 – Lise Aarslev
A 6 – Ragnhild Pettersson
A 7 – Johan Richter
A 8 – Michael Hammer
A 9 – Inge og Svend Flejsborg
A 10 – Familien Christina og Hans Sydow
A 11 – Evie Toyberg-Frandzen
A 12 – Jenny Møller
A 13 – Børge H. Larsen
A 18 – Århus Kommune
A 20 – Aarhus Stiftstidende
A 21 – Toyota
A 22 – Prins Christian, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af dåben 2005
A 23 – Børnenes Kontor
A 24 – Simon Spies Fonden
A 27 – Helle Daus Petersen
A 28 – EJ Offset
A 31 – Harry Toyberg-Frandzen
A 32 – Industri Trykkeriet
A 34 – Lissie Sørensen
A 36 – Kirsten Andersen
A 37 – Anne M. Malmbak
A 38 – Jørgen Andreasen
A 40 – Ivar J. E. Nyholm
A 41 – Sv. V. Malmbak
A 42 – Erik Nyholm
A 132 – Prinsesse Isabella, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af dåben 2007
A 156 – Lotte Aastrup
A 157 – Torben Ejsing Jørgensen
A 158 – Elke Lorenzen
A 159 – Monica Standly Hansen & Kim Kirkegaard Zachariassen
A 161 – Øvli familiens 550-årsdag
A 162 – Hannah Karen Johansen
A 163 – Erik Hasselbalch Paludan
A 164 – Jytte Petersen
A 165 – Louise Find
A 166 – Marlene Bo
A 179-187 – Anders Ingemann
A 188 – Birgit Christiansen

OMRÅDE B

B 14 – Familien Claus og Lene T. Pettersson 
B 15 – Dina Øllegaard Rasch 
B 16 – Peder R. Møller 
B 17 – Per Møller 
B 43 – Anders D.J. Kaae 
B 44 – Elvin Eriksen 
B 45 – Bjarne Ørum 
B 46 – Amalie M. Sørensen 
B 47 – Irene og Vagn B. Jensen 
B 48 – Beth Dalsgaard Nielsen 
B 49 – Martin L.M. Krogh 
B 50 – Peter Isager 
B 51 – Peter Raasch 
B 52 – Bent Clemmesen 
B 54 – Virring-Fastrup Studiekreds 
B 55 – Lis Lassen
Genplantet 2006 mellem nr. 15 og nr. 17 
B 56 – Steffen Gadsbøl 
B 57 – Ib B. Nielsen 
B 117 – Erling Kristiansen 
B 121 – Jens Toyberg-Frandzen 
B 122 – Susanne Toyberg-Frandzen 
B 123 – Louise Toyberg-Frandzen 
B 124 – Christoffer Toyberg-Frandzen 
B 125 – Bjørn Døssing 
B 126 – Prins Christian, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af fødslen 2005 (genplantet nov. 2007) 
B 127 – Prinsesse Isabella, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af fødslen 2007 
B 128 – Benedicte Valentiner 
B 131 – Mette og Jens Riemann Lindholdt 
B 137 – Clara Christensen 
B 138 – Audrey Østerlyng 
B 141 – Adrian Cummins 
B 142 – Rita Vaitkeviciute og Bent Schierff 
B 143 – Familien Steen, Birthe, Nina
og Jacob Rågård 
B 144 – Sibel Özdemir og familie 
B 145 – Sibel Özdemir og familie 
B 146 – Sibel Özdemir og familie 
B 147 – Sibel Özdemir og familie 
B 148 – Bodil Engkær 
B 149 – Åse Christensen 
B 150 – Copenhagen Business School 
B 151 – Steen Langebæk 
B 152 – Hans Martin Skov 
B 153 – Inge Lisa Frank 
B 154 – Prinsesse Josephine v. Det Danske Kulturinstitut, april 2012 
B 155 – Prins Vincent v. Det Danske Kulturinstitut, april 2012 
B 160 – Tina Nørgaard Ehnhuus 
B 167 – Ellen Merethe Hedemann Suhr 
B 168 – Jørn Rasmussen 
B 169 – ”Malmö-træet” 
B 170 – Viola Toyberg-Frandzen 
B 171 – Malou Toyberg-Frandzen
B 189 – Mette Leict Rhode
B 190 – Mille Leonora Østergaard Nielsen

OMRÅDE C

C 53 – Børge Mathiessen 
C 58 – Gunnar Lyngholm Andersen 
C 59 – Jørgen Christensen 
C 60 – Ib Møller 
C 61 – Peter Kroon 
C 62 – Lena Toyberg-Frandzen 
C 63 – David Steen Jacobsen 
C 64 – Holger Hansen 
C 65 – Klaus Helm-Petersen og familie 
C 66 – Arne Christiansen 
C 67 – Lise og Poul Williams 
C 68 – Anders Toyberg-Frandzen 
C 69 – Henning Skydt 
C 70 – Familien Lillelund 
C 71 – Hans Nyholm 
C 72 – Signe Strand 
C 73 – Jens Chr. Toyberg-Frandzen 
C 74 – Katarina Krosbæk Mathiasen 
C 75 – Tobias Toyberg-Frandzen 
C 76 – Klaus Toyberg-Frandzen 
C 77 – Bente Hansen 
C 78 – Svend Flejsborg 
C 79 – Kirsten og Erik Lind – genplantet 2006 
C 80 – Marie og Hans Tingieff Pedersen 
C 81 – Hanne Marie Schouenborg 
C 82 – Iris Schouenborg 
C 83 – Lis Bertelsen 
C 100 – Kirsten og Erik Lind 
C 101 – Leif Ipsen 
C 115 – Gustav Valentiner 
C 118 – Familien Friiselette – genplantet nov. 2007 (ejer også nr. 3 og 4 på Wilhelmsborg) 
C 119 – Jens Christian Ipsen 
C 120 – Marie Louise Ipsen 
C 172 – Axel Toyberg-Frandzen 
C 173 – Sigbjørn Toyberg-Frandzen 
C 174 – Inger-Lise Olsen 
C 175 – Mette Brockmann 
C 176 – Birgit Christiansen 
C 177 – Ida Hvid Jørgensen 
C 178 – Jacob Bundsgaard
C 191 – Jørgen Grand
C 192 – Anne-Grethe Grand
C 193 – Kim Friedrich
C 194 – MAUD
C 195 – MAUD
C 196 – MAUD
C 197 – Karin Birgitte & Arne Sneskov
C 198 – Nanna Skytte
C 200 – Anne-Marie Brissom van Malkenhost
C 201 – Michael Rosenberg Pedersen
C 202 – Jørgen og Anna Grand
C 207 – Ebbe Rasmussen
C 208 – Chris Rasmussen
C 209 – Helena Rasmussen
C 217 – Albert Lemcke Boye-Roed
C 218 – Hanne Christiansen

OMRÅDE D

D 84 – Knud Jespersen 
D 85 – Niels Ole Lund 
D 86 – Arne og Nina Kok 
D 87 – Knud Fogsgaard 
D 88 – Connie Fogsgaard 
D 89 – Marianne Blicher Pedersen og
Jens Chr. Øvli Røjgaard 
D 90 – Charlotte Margrethe Øvlisdatter Røjgaard 
D 91 – N.K. Christoffersen 
D 92 – Hans Karl Jensen 
D 93 – Marthina Lucca Døssing 
D 94 – Liva Hammerich Lux 
D 95 – Asta Sydow 
D 96 – Carl Emil Sydow 
D 97 – Clara Sydow 
D 98 – Bertram Pettersson 
D 99 – Alberte Pettersson 
D 102 – Jette Irene Mellerup 
D 103 – Johan Mellerup Trækjær 
D 104 – Birgitte Bergedorf Mellerup 
D 105 – Charlotte Ramsdahl Mellerup
(genplantet nov. 2007) 
D 106 – Betina Ramsdahl Mellerup 
D 107 – Anton Bæk Mellerup 
D 108 – Christina Grosshennig Mellerup 
D 109 – Susanne Petricia Mellerup
(genplantet 2016) 
D 110 – Per Højgaard Mellerup 
D 111 – Søren Chr. Mellerup 
D 112 – Laurits Bæk Mellerup 
D 113 – Susanne og Morten Sander 
D 114 – Bibi og John Mølgaard 
D 116 – Familien Grønborg 
D 129 – Sussie og Hans Ole Kaae
(genplantet nov. 2007) 
D 130 – Elisabeth Pettersson 
D 133 – Lise Thykær Jensen 
D 134 – Ingerlise Olsen 
D 135 – Martin Schmidt 
D 136 – Jens Døssing 
D 139 – Ingvar Jensen 
D 140 – Eric Pettersson
D 199 – Albert Diekmann/Rikke Fløjborg
D 203 – Thor Agerskov Poulsen
D 204 – Jydsk Emblem Fabrik
D 205 – Lars Bogh Tobiasen
D 206 – Kim Østerlyng
D 207 – Line og Ib Kristensen
D 211 – Lasse Skjønning Andersen
D 212 – Arzu Akram
D 213 – Kristoffer Hedemann Roed Knudsen
D 214 – Martin Pedersen
D 215 – Christian Engel
D 216 – Villads Claes

OMRÅDE A

A 0 – Orla Hyllestad
A 1 – Thorkild Simonsen
A 2 – Valdemar Døssing
A 3 – Vilmer Pettersson
A 5 – Lise Aarslev
A 6 – Ragnhild Pettersson
A 7 – Johan Richter
A 8 – Michael Hammer
A 9 – Inge og Svend Flejsborg
A 10 – Familien Christina og Hans Sydow
A 11 – Evie Toyberg-Frandzen
A 12 – Jenny Møller
A 13 – Børge H. Larsen
A 18 – Århus Kommune
A 20 – Aarhus Stiftstidende
A 21 – Toyota
A 22 – Prins Christian, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af dåben 2005
A 23 – Børnenes Kontor
A 24 – Simon Spies Fonden
A 27 – Helle Daus Petersen
A 28 – EJ Offset
A 31 – Harry Toyberg-Frandzen
A 32 – Industri Trykkeriet
A 34 – Lissie Sørensen
A 36 – Kirsten Andersen
A 37 – Anne M. Malmbak
A 38 – Jørgen Andreasen
A 40 – Ivar J. E. Nyholm
A 41 – Sv. V. Malmbak
A 42 – Erik Nyholm
A 132 – Prinsesse Isabella, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af dåben 2007
A 156 – Lotte Aastrup
A 157 – Torben Ejsing Jørgensen
A 158 – Elke Lorenzen
A 159 – Monica Standly Hansen & Kim Kirkegaard Zachariassen
A 161 – Øvli familiens 550-årsdag
A 162 – Hannah Karen Johansen
A 163 – Erik Hasselbalch Paludan
A 164 – Jytte Petersen
A 165 – Louise Find
A 166 – Marlene Bo
A 179-187 – Anders Ingemann
A 188 – Birgit Christiansen

OMRÅDE B

B 14 – Familien Claus og Lene T. Pettersson 
B 15 – Dina Øllegaard Rasch 
B 16 – Peder R. Møller 
B 17 – Per Møller 
B 43 – Anders D.J. Kaae 
B 44 – Elvin Eriksen 
B 45 – Bjarne Ørum 
B 46 – Amalie M. Sørensen 
B 47 – Irene og Vagn B. Jensen 
B 48 – Beth Dalsgaard Nielsen 
B 49 – Martin L.M. Krogh 
B 50 – Peter Isager 
B 51 – Peter Raasch 
B 52 – Bent Clemmesen 
B 54 – Virring-Fastrup Studiekreds 
B 55 – Lis Lassen
Genplantet 2006 mellem nr. 15 og nr. 17 
B 56 – Steffen Gadsbøl 
B 57 – Ib B. Nielsen 
B 117 – Erling Kristiansen 
B 121 – Jens Toyberg-Frandzen 
B 122 – Susanne Toyberg-Frandzen 
B 123 – Louise Toyberg-Frandzen 
B 124 – Christoffer Toyberg-Frandzen 
B 125 – Bjørn Døssing 
B 126 – Prins Christian, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af fødslen 2005 (genplantet nov. 2007) 
B 127 – Prinsesse Isabella, v. Det Danske Kulturinstitut, plantet i anledning af fødslen 2007 
B 128 – Benedicte Valentiner 
B 131 – Mette og Jens Riemann Lindholdt 
B 137 – Clara Christensen 
B 138 – Audrey Østerlyng 
B 141 – Adrian Cummins 
B 142 – Rita Vaitkeviciute og Bent Schierff 
B 143 – Familien Steen, Birthe, Nina
og Jacob Rågård 
B 144 – Sibel Özdemir og familie 
B 145 – Sibel Özdemir og familie 
B 146 – Sibel Özdemir og familie 
B 147 – Sibel Özdemir og familie 
B 148 – Bodil Engkær 
B 149 – Åse Christensen 
B 150 – Copenhagen Business School 
B 151 – Steen Langebæk 
B 152 – Hans Martin Skov 
B 153 – Inge Lisa Frank 
B 154 – Prinsesse Josephine v. Det Danske Kulturinstitut, april 2012 
B 155 – Prins Vincent v. Det Danske Kulturinstitut, april 2012 
B 160 – Tina Nørgaard Ehnhuus 
B 167 – Ellen Merethe Hedemann Suhr 
B 168 – Jørn Rasmussen 
B 169 – ”Malmö-træet” 
B 170 – Viola Toyberg-Frandzen 
B 171 – Malou Toyberg-Frandzen
B 189 – Mette Leict Rhode
B 190 – Mille Leonora Østergaard Nielsen

OMRÅDE C

C 53 – Børge Mathiessen 
C 58 – Gunnar Lyngholm Andersen 
C 59 – Jørgen Christensen 
C 60 – Ib Møller 
C 61 – Peter Kroon 
C 62 – Lena Toyberg-Frandzen 
C 63 – David Steen Jacobsen 
C 64 – Holger Hansen 
C 65 – Klaus Helm-Petersen og familie 
C 66 – Arne Christiansen 
C 67 – Lise og Poul Williams 
C 68 – Anders Toyberg-Frandzen 
C 69 – Henning Skydt 
C 70 – Familien Lillelund 
C 71 – Hans Nyholm 
C 72 – Signe Strand 
C 73 – Jens Chr. Toyberg-Frandzen 
C 74 – Katarina Krosbæk Mathiasen 
C 75 – Tobias Toyberg-Frandzen 
C 76 – Klaus Toyberg-Frandzen 
C 77 – Bente Hansen 
C 78 – Svend Flejsborg 
C 79 – Kirsten og Erik Lind – genplantet 2006 
C 80 – Marie og Hans Tingieff Pedersen 
C 81 – Hanne Marie Schouenborg 
C 82 – Iris Schouenborg 
C 83 – Lis Bertelsen 
C 100 – Kirsten og Erik Lind 
C 101 – Leif Ipsen 
C 115 – Gustav Valentiner 
C 118 – Familien Friiselette – genplantet nov. 2007 (ejer også nr. 3 og 4 på Wilhelmsborg) 
C 119 – Jens Christian Ipsen 
C 120 – Marie Louise Ipsen 
C 172 – Axel Toyberg-Frandzen 
C 173 – Sigbjørn Toyberg-Frandzen 
C 174 – Inger-Lise Olsen 
C 175 – Mette Brockmann 
C 176 – Birgit Christiansen 
C 177 – Ida Hvid Jørgensen 
C 178 – Jacob Bundsgaard
C 191 – Jørgen Grand
C 192 – Anne-Grethe Grand
C 193 – Kim Friedrich
C 194 – MAUD
C 195 – MAUD
C 196 – MAUD
C 197 – Karin Birgitte & Arne Sneskov
C 198 – Nanna Skytte
C 200 – Anne-Marie Brissom van Malkenhost
C 201 – Michael Rosenberg Pedersen
C 202 – Jørgen og Anna Grand
C 207 – Ebbe Rasmussen
C 208 – Chris Rasmussen
C 209 – Helena Rasmussen
C 217 – Albert Lemcke Boye-Roed
C 218 – Hanne Christiansen

OMRÅDE D

D 84 – Knud Jespersen 
D 85 – Niels Ole Lund 
D 86 – Arne og Nina Kok 
D 87 – Knud Fogsgaard 
D 88 – Connie Fogsgaard 
D 89 – Marianne Blicher Pedersen og
Jens Chr. Øvli Røjgaard 
D 90 – Charlotte Margrethe Øvlisdatter Røjgaard 
D 91 – N.K. Christoffersen 
D 92 – Hans Karl Jensen 
D 93 – Marthina Lucca Døssing 
D 94 – Liva Hammerich Lux 
D 95 – Asta Sydow 
D 96 – Carl Emil Sydow 
D 97 – Clara Sydow 
D 98 – Bertram Pettersson 
D 99 – Alberte Pettersson 
D 102 – Jette Irene Mellerup 
D 103 – Johan Mellerup Trækjær 
D 104 – Birgitte Bergedorf Mellerup 
D 105 – Charlotte Ramsdahl Mellerup
(genplantet nov. 2007) 
D 106 – Betina Ramsdahl Mellerup 
D 107 – Anton Bæk Mellerup 
D 108 – Christina Grosshennig Mellerup 
D 109 – Susanne Petricia Mellerup
(genplantet 2016) 
D 110 – Per Højgaard Mellerup 
D 111 – Søren Chr. Mellerup 
D 112 – Laurits Bæk Mellerup 
D 113 – Susanne og Morten Sander 
D 114 – Bibi og John Mølgaard 
D 116 – Familien Grønborg 
D 129 – Sussie og Hans Ole Kaae
(genplantet nov. 2007) 
D 130 – Elisabeth Pettersson 
D 133 – Lise Thykær Jensen 
D 134 – Ingerlise Olsen 
D 135 – Martin Schmidt 
D 136 – Jens Døssing 
D 139 – Ingvar Jensen 
D 140 – Eric Pettersson
D 199 – Albert Diekmann/Rikke Fløjborg
D 203 – Thor Agerskov Poulsen
D 204 – Jydsk Emblem Fabrik
D 205 – Lars Bogh Tobiasen
D 206 – Kim Østerlyng
D 207 – Line og Ib Kristensen
D 211 – Lasse Skjønning Andersen
D 212 – Arzu Akram
D 213 – Kristoffer Hedemann Roed Knudsen
D 214 – Martin Pedersen
D 215 – Christian Engel
D 216 – Villads Claes

×

Kurv